Home / Receta / Qofte me patate

Qofte me patate

Përbërësit:

2 patate mesatare

1 gotë te çajit miell

gjysme gote vaj vegjetal

1 luge te gjellës gjalpë

1 luge te gjellës miell misri

1 vezë

majdonoz te fresket

biber të zi

nenexhik

 

Hapat

 

Fillimisht i premë patate në copa të vogla.Pastaj në një tigan e shkrijmë vajin vegjetal dhe gjalpin, ia shtojmë miellin dhe e fërgojmë.I shtojmë patatet në tigan, kësaj përzierjes ia shtojmë vezën, biber e zi, majdanozin dhe miell misrin.E largojmë nga tigani dhe i gatuajmë me dorë dhe i japim formën.I lejmë në frigorifer rreth 1 ore.Pas pritjes i fërgojmë me vaj në tigan.

loading...